Hutterité se odmítají fotografovat pro řidické průkazy!

mk, 30.5.2006

 
V neděli byla v Calgary Herald celá stránka věnována malebné sektě hutteritů, o nichž jsem už česky psal zde. Dvě z jejich kolonií (Wilson Colony na jihu u Lethbrige a nová Three Hills Colony u Calgary, která se nedávno od Wilsonovy oddělila) interpretují druhé boží přikázání jako striktní zákaz jakýchkoliv fotografií. Do roku 2003 bylo jejich náboženské přesvědčení respektováno a byly jim vydávány řidičské průkazy bez fotografií, na místě fotografie byl text "Člen té a té hutteritké kolonie" (řidičáky potřebují jen k řízení společně vlastněných náklaďáků aby mohli své produkty vozit na prodej, osobní auta nevlastní, žíjí na svých koloniích v perfektním komunismu). Dva roky po 9/11 došlo i na ně a kvůli obavám z terorismu byla tato vyjimka pro ně zrušena (odůvodnění rozumné: bezpečnost celé společnosti má přednost před náboženskou svobodou). Oni se však nevzdávají, platí pokuty za řízení se starými průkazy bez fotografií a právě jim dal soud nížší instance za pravdu a potvrdil jejich právo na řidičské průkazy bez fotografií. Albertská vláda ale plánuje se proti tomuto rozhodnutí odvolat k Albertskému odvolacímu soudu. Očekává se, že tento případ nakonec skončí u nejvyššího soudu Kanady.

Oni samozřejmě odmítají i fotografie v pasech. Po červnu 2009 se všechny osoby vstupující z Kanady do USA (včetně domů se vracejících amerických amerických občanů a Kanaďanů, kteří tam stále ještě mohou bez pasu) budou muset prokazovat pasem s fotografií. Tito ortodoxní hutterité se obávají, že pak nebudou moci navštěvovat své souvěrce na druhé straně hranic. Americké uřady se zatím nevyjádřily, jestli jim povolí vyjímku.

Kritikové říkají, že povinné fotografie v řidických průkazech případné teroristy stejně nezastaví - jejich dokumenty bývají stejně padělané.

Všechny hutterité, o nichž se článek jmenovitě zmiňoval, měly příjmení Wurz a Hofer, což jsou opravdu dvě z pouhých 14 možných příjmení, které všichni hutterité používají. Tvvrdilo se v něm ale, ze sekta vznikla na Moravě před 470 lety. Na Moravě sice celých 100 let v té době hutterité pobývali, vznikli však ještě o deset let dříve v Tyrolsku.