Kdo vlastní Kanadu? (Demokratizaci vlastnění Kanady)

mk, 8.4.2008

 

29. března vysílala CBC interview s Diane Francis, novinářkou z deníku National Post, která píše o financích a byznysu. Je jen asi 20 minut dlouhé a můžete ho slyšet celé ZDE.

Diana Francis napsala v r. 1986 knihu "Who owns Canada" (Kdo vlastní Kanadu) a nyní ji vyšlo jakési pokračování "Who owns Canada now" (Kdo vlastní Kanadu nyní; toto nyní se vztahuje k r. 2006, kdy knihu dopsala) v níž srovnává jak se situace za těch 20 let změnila. Dost významně. Došlo k výrazné demokratizaci vlastnických vztahů v Kanadě. V r. 1986 vlastnilo totiž pouhých 32 nejbohatších rodin celých 40 až 45% Kanady (tzv. veřejných společností, s jejichž akciemi se obchoduje na burze). Z těchto 32 rodin za 20 let 16 zbankrotovalo a ztratilo velký majetek. Dnes je v Kanadě už 75 miliardářů (mezi nimiž je těch zbylých starých 16 nejbohatších rodin, jednou z nichž je i rodina Baťova - viz obsah knihy se seznamem 75 dnešních miliardářů), kteří však už dohromady vlastní jen asi 5 až 10% Kanady. Zbytek je rozdělen mezi obrovské penzijní a vzájemné fondy, jednotlivé akcionáře a také cizince (díky probíhající globalizaci). V této velice podstatné redukci koncentrace vlastnictví majetku spočívá ona ekonomická demokratizace. V r. 1986 byla Kanada jasnou plutokracii, těch 32 nejbohatších rodin rozhodovalo o všem podstatném. Dnes Kanada díky dekoncentraci majetku přechází postupně v meritokracii. V r. 1986 bylo mezi těmi 32 nejbohatšími rodinami 11 selfmejdmanů (zbylých 21 byly staré rodinné dynastie) a pět přistěhovalců. Mezi dnešními 75 miliardáři je 55 selfmejdmanů (z nich devět bylo před 20 lety ještě studenty střední školy) a 27 přistěhovalců a i jedna žena. Jeden z těch selfmejdmanů je Ind (Rai Sahi), který přišel do Kanady bez haléře (sponzoroval ho jeho bratr) a začal svou kariéru vykládáním vagónů za plat 1 dolar za hodinu.

Velká většina kanadských miliardářů se zcela vyhýbá mediím, interview a publicitě (D. Francis si získala jejich důvěru svou profesionální pověstí - přesnou presentací získaných informací bez snahy o senzacializaci u novinářů tolik obvyklou; přesto někteří z nich odmítli mluvit i s ní). Částečně je jejich skromnost všekanadskou vlastností, hlavně se ale bojí úniku informací, které by ohrozily jejich osobní bezpečnost. Podle neoficiálních informací z policejních i jiných zdrojů se totiž odhaduje, že těchto 75 nejbohatších rodin je ročně postiženo dvěma až třemi únosy některého člena rodiny kriminálními gangy, které rodina ututlá, nehlásí policii a vyřeší je v tajnosti zaplacením požadovaného výkupného.

Mnozí z těchto miliardářů jsou známí jako velcí filantropové a snaží se v tichosti dělat dobro. Např. tři bratři Mannixové z Calgary. Z nich Fred Mannix usiluje o demilitarizaci Kanady!

Vůbec nejvlivnějším Kanaďanem je Paul Desmarais, který buď je v příbuzenském vztahu s většinou nedávných ministerských předsedů Kanady nebo byl jejich zaměstnavatelem! Takže měl asi obrovský vliv na kanadské věci veřejné.

Nejkontroverznější ze všech těch 75 miliardářů je Calvin Ayre, který také začal zcela od nuly a zbohatl na "online gambling" (internetové kasino, poker, sázky na dostihy, sport a chování celebrit), což je činnost v USA protizákonná. Přesto většina jeho zákazníků sídlila v USA. Centrum jeho společnosti Bodog bylo však v Kostarice a veškeré platby se prováděly přes skotskou banku, takže formálně neporušoval zákony žádného státu. V Kanadě se zatím "online gambling" mimo zákon postavit nepodařilo. Na svém webu Calvin Ayre knihu D. Francis propaguje a potvrzuje, že kapitola o něm podivuhodně přesně reprodukuje jeho interview s autorkou (kromě změny, která nastala po udělení interview: firmy Bodog se v podstatě zbavil a ta navíc přestala poskytovat služby severoamerickým zákazníkům a přeorientovala se na Evropu). Wikipedia mě stránkou jemu věnovanou docela zklamala. Přímo na ní není totiž žádná zmínka o hazardních hrách, převážně se zabývá dobročinnou činností jeho charitativní nadace. Až když z ní přejdete na stránku věnovanou jím založené společnosti Bodog, můžete se dovtípit jak zbohatnul.