Břišní tanec

mk, 13.3.2005

 
V Rusku se v posledních několika málo letech stal velice populární středněvýchodní břišní tanec. Do Irkutska se dostal asi před třemi lety, nejstarší irkutská škola břišního tance oslavila 26.2. dva roky od svého založení vystoupením studentů, z něhož je následující fotografie:
Břišní tanec je zde považován za čisté umění a jako alternativa k jazzgymnastice či aerobics. V představení vystupovaly tanečnice ve stáří od 10 do 60 let. Vedoucí této školy se učila i přímo v Egyptě, kde se v Káhiře často účastní soutěží v břišním tanci. (Rusko má bezvízový styk s Tureckem, Egyptem a mnoha dalšími arabskými zeměmi. A tak i ze Sibiře se v létě létá k moři do Turecka či Egypta - ovšem malokdo si to zatím může dovolit.)

Mezi mládeží je populární turecký zpěvák Tarkán. V rádiu je stále možno slyšet i mnoho italských písní. Dnes však i zde z neruské pop-music v rádiu nejspíš vedou písně v angličtině.

Prapůvodní kolébkou břišního tance je prý Indie, odkud ho do arabských zemí přinesli cikáni, stejně jako třeba flamenko do Španělska.