Golf na ledě

mk, 13.3.2005

 
Sibiřané se zdají být velice inovativní při využívání četných zamrzlých vodních ploch k přežívání zimy v dobré náladě. I při mrazech pod -20°C můžete na obrovské ploše přehradní nádrže na Angaře v Irkutsku uvidět ledacos. Plachetnice na lyžích jsem viděl i v Manitobě na jezeře Winnipeg. Používání osobních aut jedoucích snad až 80 km/hod k tahání lyžařů, sáňkařů a lidí na snowboardech zatím jen tady. Na snowboardu se dá za autem jezdit ve velkých vlnovkách stejné jako v létě na vodních lyžích. Lyžaři se nechávají tahat i větrem pomocí obdélníkových "padáků". Viděl jsem i miniaturní letadlo (deltaplán) s dvěma lidmi.

Kromě rekreačního sportu tu v současné době na Bajkale a v horách mezi Bajkalem a Irkutskem probíhají mezinárodní zimní sportovní hry Zimniáda 2005. Jejich lyžařský maratón před dvěma týdny probíhal shodou okolností častečně i na stezce, na kterou jsme vyrazili. Bylo možno změřit síly s jeho účastníky (foto později).

Nedávno jsem slyšel oznámení, že se na Bajkale bude konat první mezinárodní turnaj v golfu na ledě. Nejprve si takový golf vyzkoušely (vymyslely?) irkutské novinářky opět na angarské přehradě v rámci oslav MDŽ 8.3. I při dnu mužů (ochránců vlasti) 23.2. se na přehradě konaly nejrůznější soutěže. Např. závody aut na ledě nebo fotbalový turnaj vedle v ledu zamrzlého vysloužilého ledoborce-muzea Angara. Viz foto: