Ve státě Wisconsin se konalo referendum o odchodu americké armády z Iráku

mk, 14.4.2006

 
Ve Wisconsinu se ve 32 městech a obcích konalo 4. dubna (současně s konáním místních voleb) referendum požadující zahájení okamžitého odchodu americké armády z Iráku. Bylo to poprvé od začátku války v Iráku, kdy bylo současně občanům několika amerických měst a obcí dovoleno o ní hlasovat. Občané 24 komunit se vyslovili pro odchod, ve zbývajících osmi obcích byli proti. Podrobné oficiální výsledky najdete zde http://www.wispolitics.com/index.iml?Article=58885

Text otázky referenda byl v každé obci trochu jiný, někde nařizuval místní samosprávě požadovat od vlády USA odchod z Iráku, jinde se přímo obracel na vládu USA. Je možno ho najít zde: http://www.wnpj.org/node/2752. Je to web Wisconsinské sítě pro mír a spravedlnost, která prosadila konání referenda v tolika obcích současně. V případě některých obcí se museli obrátit na soud, který nařidil městské radě referendum do voleb zařadit. To jim umožnily sto let staré zákony, které prosadily různou míru přímé demokracie (občanské iniciativy a referenda jimi požadovaná) na lokální a státní úrovni v mnoha státech USA. Podrobnosti celé kampaně jsou zde: http://www.wnpj.org/homenow

V mnoha z těchto komunit požadavek odchodu vojsk vzbudil silnou reakci konzervativních skupin, které zorganizovaly silnou protikampaň (kanadské rádio CBC o tom vysílalo reportáž několik dní před referendem), přesto referendum nevyhrály.

Výsledky referenda nejsou sice závazné. Jedná se přesto o významnou iniciativy, kterou lze těžko zcela ignorovat. Například v souvislosti s právě uveřejněnou silnou kritikou několika pezionovaných amirických generálů sloužících v Iráku (http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/04/12/AR2006041201114.html) chyb, které Donald Rumsfeld udělal v Iráku, požadující jeho odstoupení.

Konání takového referenda ukazuje, že přes celkový negativní vývoj v posledních letech v USA, ja tam na mnoha úrovních pořád ještě vysoká míra demokracie, o které se třeba nám v Kanadě zatím jen sní.